İnternet Ortamında Güvenli Olup ve Saldırılara Karşı Tedbirli Olma (1 Viewer)

Credits
55
Rating - 0%
(Alıntıdır)
Lütfen like atmayı unutmayın :)

View hidden content is available for registered users!
Selamlar,

Merhaba dostlar, son zamanlar da çoğu kişinin hesapları çalınıp kişisel bilgileri ele geçiriliyor değil mi? Umarım sizlerde böyle durumlara düşmessiniz ve ayrıntılara kadar sizlere nasıl önlemler alacağınızı anlatacağım.

Öncelikle herhangi bir hesabınız varsa, o hesabın tüm güvenlik araçlarından yararlanın. (2 Adımlı Doğrulama Vb...)

Yararlandıktan sonra kendi çapınızda güvenlik oluşturun ki lamerlere kolay kolay yem olmayın. Peki ne demek istedim burada? Şunları demek istedim,

Hesabınızı oluştururken ve oluşturduktan sonra şu bilgileri not edelim;

1-Hesabınızı Hangi Tarihte Oluşturduğumuzu Not Alalım.
2-Şifre Değişikliği Yapmadan Önce, Eski Şifrelerimizi Not Alalım.
3-Hesabı Kurarken, Hesabı Hangi Model Cihazdan Kurduğumuzu ve Tam Olarak nerede Kurduğumuzu Not Alalım.
4-Hesapta ki İlk Kişisel Bilgilerimizi Not Edelim. (Mesela Sosyal Medya Hesabınız Var O Hesabın İsmini, Mailini, Telefon Numarasını Değiştirdiniz. Bu Yüzden Hesapta ki İlk Bilgilerimizi Not Alalım)

Peki bunlar ne işimize yarayacak? Oldu ki hesabınız çalındı, bunu yetkililere bildirdiğiniz takdirde yetkililer o hesabın size ait olduğunu doğrulamak için bu tarz bilgiler isteyebilir.

Sonra ki alacağımız güvenlik ise şifrelerimizi oluştururken '' (.) Harf, Rakam'' içeren uzun ve karışık bir şifre belirleyin ve kimseyle paylaşmayınız.

Lütfen şifrelerinizi en kötü durumlara karşı cihazlarınız da tutmayınız, şifrelerinizi bir kağıda not alıp güvenli bir yerde saklayın ve o şifreleri hızlıca ezberlemeye bakın.

Her hesap için ayrı ayrı şifre oluşturunuz. Çünkü 1. Hesabınıza ulaşan birisi 2. Hesabınıza kolaylıkla ulaşamasın.

GELELİM CİHAZ GÜVENLİĞİNE

Evet dostlar cihazınızı ana merkez olarak bilin, ilk cihazlarınızdan güvenlik almaya başlayın.

Cihazınıza güvenli ve sağlam bir anti virüs programı kurun. Bu sizi veri çalıcı, cihazınıza zarar vericek virüslerden korur.

Her linke tıklayıp, her linkte ki bir dosyayı indirmeyeniz. Çünkü cihaz risk altına girip verilerinizin çalınmasına neden olabilir.

Bir apk yükleyecekseniz mutlaka indireceğiniz apk'yı virüs kontrolünden geçirin. Temiz olup olmadığının farkında olun.

Bir uygulama yüklediğiniz zaman, sizden alakasız bir şeyin iznini istiyorsa izin vermeyiniz!!

SON OLARAK

HER ŞEYDEN BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE HARAKET EDİNİZ. HER GELEN MAİLE, BİLMEM HESABINIZ TEHLİKE ALTINDA VB... KULAK ASMAYINIZ ÇÜNKÜ BEN TÜM RESMİ YERLERİN HATTA POLİS BİLE OLSUN ORJİNAL ADRESLERİNDEN MAİL ATABİLİYORUM VE HİÇ BİR ZAMANDA KÖTÜYE KULLANMADIM YANİ DEMEK İSTEDİĞİM HER RESMİ YERDEN GELEN MAİLİ ARAŞTIRIP ÖYLE HARAKET EDİN, TÜM GÜVENLİK TEDBİRLERİNİZİ ALIN ŞAKAYA GELMEZ.

Konu Tamamen Bana Aittir.

Umarım Az Çok Yararlı Olmuştur.

Users who are viewing this thread