C# - double Veri Tipi { 4 } (1 Viewer)

Credits
0
Rating - 0%
Öncelikle merhabalar, eğer önceki 0, 1, 2 ve 3 numaralı konuyu okumadan bu konuya geldiyseniz hiç başlamadan hemen alt tarafta vereceğim linklerden en baştan okuyarak gelmelisin.

C# - Nedir ? Kurulum - Başlangıç { 0 }
C# - Proje Oluşturma / Integer { 1 }
C# - String Veri Tipi { 2 }
C# - Yazdırma / Klavyeden Değer { 3 }

Başlayalım...

double veri tipimiz ile değişken tanımlarsak içerisine metin ataması yapamayız. İçerisine sadece sayı almaktadır. Integer'den farkı içerisine tam olmayan sayıları da alabiliyor. Bu sebepten dolayı küsüratlı hesaplamalar yaparken bu veri tip kullanılır. Integer'de işlem yaptığımızda küsüratlı sonuç çıkarsa onu otomatik olarak tam sayıya yuvarlar ve yazdırdığımızda tam sayı gösterir.
Bu konuda double veri tipi ile değişken tanımlamayı klavyeden değer almayı ve yazdırmayı göreceğiz.
Diğer gördüğümüz değişkenler ile aynı şekilde değişken tanımalası yapılabilir. Bir kaç tanımlama şekli gösterelim.​
Code:
double x = 11.99933; // Tam sayı olmayan tanımlama.
double x = 11; // Tam sayı tanımlama
double x; // Değer atamadan değişken tanımlama.
double x = 11, z = 11.42141, y; // tek satırda toplu tanımlama.
Hatırlarsanız Integer'de klavyeden değer alırken 16 veya 32bit'e çevirme zorunluluğumuz vardı. Bunda yok fakat bunda da çevirme işlemi mevcut. Sadece daha farklı şekilde :p Alt tarafta ki kodumu yazdım ve değişkene klavyeden değeri atadım.​
Code:
Console.Write("Bir sayı giriniz : ");
x = double.Parse(Console.ReadLine());
Klavyeden girdiğimiz değeri yazdıralım, diğerlerinden değişen hiç bir şey yok. Sadece metine çevirmek için .ToString() kullandım.
Code:
Console.WriteLine("Girdiğiniz sayı : {0}", x.ToString());
4467inciy9838794.jpg

Gördüğünüz gibi küsüratlı bir sayı girdim ve girdiğim gibi aynı şekilde yazdırdı.
Şimdi bir örnek ile bir konu anlatacağım. Örneğimiz 3 sayının ortalaması olacak. Çok uzatmadan örneğimizi yazalım.
4 adet double değişkeni tanımladım, 3 tanesini değerini klavyeden alacağım diğerine sonucu aktaracağım.
Code:
double x, y, z, sonuc;
Ardından klavyeden almam gereken değerleri alıyorum.​
Code:
Console.Write("X'in degerini giriniz : ");
x = double.Parse(Console.ReadLine());
Console.Write("Y'in degerini giriniz : ");
y = double.Parse(Console.ReadLine());
Console.Write("Z'in degerini giriniz : ");
z = double.Parse(Console.ReadLine());
Klavyeden aldığım değerler ile ortalama hesaplamasını yapıyorum. Parantez içerisindekiler toplandı ardından 3'e bölündü. Ardından ekrana yazarak çıkan sonuca bakalım.​
Code:
sonuc = (x + y + z) / 3;
Console.WriteLine("Sonuc : {0}", sonuc.ToString());
1277incid2784298.jpg

Gördüğünüz gibi çok uzun bir sayı çıktı. Şimdi göstereceğim konu o küsüratlı sayıyı şekillendirip yazmak.
Yani o 12,33333333 yerine 12,33 gözükecek bunun gibi. Hemen kodları gösterelim.
Şimdi kodlamada {0} eklerdik değişkeni yazdırmak için. O sıfırın yanına : ekleyerek F yazıyoruz. Virgülden sonra kaç basamak almasını istiyorsanız F2 veya F3 gibi yanına belirterek yazabilirsiniz. Böylece fazla uzun olan sonuçlardan kurtulabiliriz. F'nin yanında ki sayıyı değiştirerek farkı görebilirsiniz.
Code:
Console.WriteLine("Sonuc : {0:F2}", sonuc);
9999incie1342521.jpg

Görüldüğü gibi. Double konumuz bu kadar.
Yapamadığınız, anlamadığınız, mereak ettiğiniz bir yer olursa lütfen sormaktan çekinmeyin. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

Yukarıda ki kodları yazarken lütfen kopyala yapıştır yapmadan yazın!

Konuda yaptığımız en son örnek;
[ Alternatif ]
Yandex.Disk

.RAR Şifresi : www.spyhackerz.com

Last edited:
Credits
0
Rating - 0%
Yine code eklentileri bozuldu, düzeltiyorum. // Tekrar baştan düzenlendi.

Last edited:
A

Anarchosa

Müthiş devam ediyorsun.
Bu zamana kadar programlama konusu açanlar ikinci konuyu bile açamıyorken sen iyi ilerliyorsun :p çee

Users who are viewing this thread