C# - Tek boyutlu dizi { 9 } (1 Viewer)

Credits
0
Rating - 0%
Öncelikle merhabalar, eğer önceki 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 , 7 ve 8 numaralı konuyu okumadan bu konuya geldiyseniz hiç başlamadan hemen alt tarafta vereceğim linklerden en baştan okuyarak gelmelisin.
C# - Nedir ? / Başlangıç { 0 }
C# - Proje Oluşturma / Integer { 1 }
C# - String Veri Tipi { 2 }
C# - Yazdırma / Klavyeden Değer { 3 }
C# - double Veri Tipi { 4 }
C# - if ve else { 5 }
C# - For Döngüsü { 6 }
C# - While Döngüsü { 7 }
C# - Do While Döngüsü { 8 }

Başlayalım...

Şimdi arkadaşlar diziyi düz mantık ile anlatayım. Tanımladığımız bir değişkene birden fazla değer atamamıza yardımcı olan tanımlama şeklidir. Bu dizinin ben tek boyutlu olanını anlatacağım. Çok boyutlu şeklide mevcut.
Değişkenimin türünü belirtirken sonuna [] eklediğimizde değişkenimiz bir dizi olacaktır.
6688incic5499813.jpg

Evet değişken türümüzün sonuna eklediğimiz [] ( köşeli parantez ) işaretin içerisini boş bırakırsak değişkenimize sınırsız sayıda değer atayabiliriz. Fakat her atadığımız değerler bir satır şekilde numaralanacak. Bu numaralandırma her zaman 0'dan başlar. İlerleyen yazılarda anlayacaksınız.
Yukarıda tanımladığımız değere istediğimiz kadar değer girmek istersek şöyle olacaktır;
7709inciu3701548.jpg

int tipinde tanımlama yaptığımızda değer atarken tırnak işareti filan veya text yazamazsınız! sadece sayı sayıları yazarkende herhangi bir işarete gerek yok sadece bir diğer değere geçerken ekran görüntüsünde ki gibi virgül koymanız yeterli olacaktır!

Şimdi bu tanımlamayı yaptığımızda her sayının bir sıra numarası gibi numarası vardır. Bu numarayı ekran görüntüsünde gösterdim. Her zaman 0'dan başlar saymaya 1'den değil bu konuya lütfen dikkat edin.
8442inciv4786726.jpg

[ ben sayıları kaydırmışım yazarken hızlı yazdım, kafanızı karıştırmasın ]

Şimdi bir de string şeklinde tanımlamayı görelim aynı şekilde böyle tanımlayabilirim;
1025inciu885346.jpg

Değer atanmamış boş bir dizi. Buna nasıl değer atayabiliriz ?
Bu şekilde sınırsız şekilde atayabilirsiniz;
7895incic395383.jpg

Değer atanırken text olduğu için yazacağımız değeri Tırnak içerisine ( " ) alarak yazıyoruz. Bir diğer değişken eklerken virgül eklemeyi unutmayın!
stringte de olduğu gibi her değişkenin 0'dan başlayıp sırayla giden bir şekilde numarası mevcut!
2455inciy6303945.jpg

Peki string değişkenimize değer atarken sınır koyabilir miyiz ? Tabi sınırlayabiliriz.
[] parantezimin içerisini boş bırakmadan içerisine ne kadar sınırlama getirecekseniz yazın. Ben 5 ekliyorum. 5 eklediğim için toplamda 6 değer alacağım. Unutmayın 0'da sayılıyor! o yüzden tam 5 olması için 4 yazdım :p
6612inciu1966360.jpg

Ekranda ki gibi sınırlı sayıda bir değişken atadım. 4 adet değişken nasıl atayabiliriz ? hemen atayalım.
Şimdi değişkenimizi harvest[] yazarken parantezin içerisine işlem yapacağımız değerin sıra numarasını yazmamız gerekiyor. Şuanda tüm sıralarımız boş. Biz içerisine değer atayalım. Parantezin içerisine işlem yapmak istediğim sıra numarasını yazarak işlemimi yaptım ve içerisine değer atadım.
5726incii6846088.jpg

Değerlerimi sıra numarasına göre atadım ve değişkenimi doldurdum. Daha fazla değer atayamam. Hadi bunları ekrana yazdıralım. Tek bir sıra numarasını yazdırmak istersem şu şekilde yazdırabilirim;
5062incir4688155.jpg

Parantez içerisinde belirttiğim değeri ekranıma verdi.
Hepsini alt alta tek bir seferde for kullanarak şu şekilde yazabiliriz;

6385incie7687447.jpg

Gördüğünüz gibi. Tek seferde yazıldı.

Ekrandaki kodları elle yazıp denemeniz için kodları paylaşmadım :p

Users who are viewing this thread