iPhone Kullanıcıların Dikkatine

Discussion in 'Güvenlik söylentileri' started by macktry, Mar 17, 2017.

 1. macktry

  macktry

  Mesajlar:
  46
  Likes Received:
  10
  WikiLeaks’in Salı günü yayınladığı CIA belgeleri, ABD’nin istihbarat teşkilatının cihazları hackleyip, verilere erişebilme potansiyelini ortaya çıkarmıştı. Sızan verilerde CIA’in Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’ta hackleyebileceği 14 açıkla ilgili referanslar yer alıyordu. Şimdi ise teknoloji devi Apple, kullanıcılarının içini rahatlatmak üzere bir açıklama yaptı.

  Apple, yaptığı açıklamada CIA dosyalarında bahsedilen açıklardan “çoğunun” zaten kapatıldığını söyledi. Bu açıklamadan bazı açıkların henüz kapatılmadığı sonucu çıkıyor. Fakat Apple, kalan açıkları da incelediğini ve yakında tüm güvenlik sorunlarını onaracağını söylüyor. Bunun ne zaman olacağı söylenmese de, sanırız hiç yoktan iyi olduğunu düşünmekte fayda var.

  Apple’ın açıklamaları, cihazınızı güncel tutmanın önemini de bir kez daha vurgulamış oldu. Android kullanıcılarını hala etkileyen bu sorun, milyonlarca Android’li cihazın yeteri kadar güvenli olmadığı anlamını taşıyor. Android’in son “büyük” sürümü olan 7.x Nougat, tüm Android’li cihazların yalnızca yüzde 2,8’inde kullanılıyor.

  WikiLeaks verilerinden önümüzdeki günlerde ve haftalarda yeni çıkarımlar yapılacak gibi görünüyor. Umudumuz, firmaların ortaya çıkan güvenlik açıklarını ciddiye alıp, hızla harekete geçmeleri.
   
Loading...

Bu sayfayı Paylaş