Linux Sunucu Güvenlik Yapılandırması #2

Discussion in 'Linux - Unix - Kali etc' started by ROOTSPY, Jul 30, 2018.

 1. ROOTSPY

  ROOTSPY

  Mesajlar:
  155
  Likes Received:
  212
  Konuya geçmeden önce bazı şeylere açıklık getirmek istiyorum. Bu konular tarafımca SpyHackerZ.Com adresinden paylaşılmaktadır. Maalesef bazı akıllı arkadaşlar benim konularımı kopyalayarak kendi sitelerine ekliyorlar. Umrumda değil bu durum zaten burada paylaşmamın altındaki sebep bilgi aktarımı ancak en azından paylaşacaksanız spyhackerz'a ait bir link bırakın.

  /etc/pam.d/ dizini Red Hat sistemlerde yazılımların kullanıcıları nasıl yetkilendireceğini ayarlar. Aşağıdaki komut uygulanması taktirde bu dosyayla ilgili oluşabilecek güvenlik açıkları kapatılmış olacaktır
  Code:
  cd /etc/pam.d for i in * ; do sed ’/[^#].*pam_console.so/s/^/#/’ <$i> temp && mv temp $i done
  /etc/inetd.conf dosyası sunucuda kullanılmayan veya çok az kullanılan hizmetlerin bellek tüketimini etkilememesi için kullanılmaktadır.Bu dosyayı düzenleyerek sunucuda bulunması gereken ama şu anlık kullanmadığınız servislerin başına # işareti koymalısınız. Hizmete ihtiyaç duyduğunuzda tersini yaparak çalıştırabilirsiniz. Bu size daha optimize ve güvenli bir sunucu sağlayacaktır.
  Ayrıca bu dosyanın haklarınıda kontrol etmeliyiz genellikle 600 olur zaten ama yinde aşağıdaki komutu çalıştırarak bu dosyaya erişimi root dışındaki tüm kullanıcılardan aldığınıza emin olunuz.
  Code:
   chmod 600 /etc/inetd.conf 
  Kullanıcıların kullanabilecekleri cpu ve ram oranlarıda ayarlanmalıdır. Aksi taktirde bir kullanıcı tüm sunucuyu devre dışı bırakabilir. Bunun için Cpanel ve Plesk panelde ayarlar bulunmaktadır. Eğer farklı bir kontrol paneli kullanıyorsanız veya kontrol paneli kullanmıyorsanız aşağıdaki komutlarla kullanıcıların işlem kapasitesini sınırlayabilirsiniz.
  Code:
  nano /etc/security/limits.conf
  
  bu dosyanın içerisine
  Code:
  hard core 0
  hard rss 5000
  hard nproc 20 
  yazmanız gerekmektedir.

  Böylece her kullanıcı sistem belleğinde yanlızca 20 proses açabilecek ve 5MB bellek kullanabilecektir. Bunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
   
  Slaweally, alveol and user-deleted like this.
 2. user-deleted

  user-deleted F#ck Society

  Mesajlar:
  2,905
  Likes Received:
  4,780
  güvenliği elden bırakmamak gerek emeğine sağlık
   
  alveol likes this.
 3. alveol

  alveol

  Mesajlar:
  62
  Likes Received:
  20
  Elerine sağlık.
   
Loading...

Bu sayfayı Paylaş