MD5 nedir? Nasıl çözülür? (1 Viewer)

Credits
214
Rating - 0%
Öncelikle selamlar ilk konuma hoş geldiniz. Bu konuda MD5 nedir ne değildir ve hashleri çözmeyi öğrenicez.

MD5 NEDİR?

MD5 (Message-Digest algorithm 5), yaygın olarak kullanılan bir kriptografik özet fonksiyonudur. Girilen verinin boyutundan bağımsız olarak, 128-bit özet değeri üretir.

KRİPTOGRAFİK ÖZET FONKSİYONU NEDİR?

Şöyle bir resim koymak sanırım sizi benim anlatımımdan daha kolay bir şekilde bilgi sahibi yapacaktır.
Kriptografik_Özet_Fonksiyonu.svg.png

HASH NEDİR?

Yeni bir üyelik açarken seçtiğimiz şifre o servisin parola yönetim yazılımı tarafından otomatik bir şekilde "hash" yani rastgele dizilmiş gibi görünen karakterlere dönüşür. Oluşturulan parolayı giriş kısmına yazdığınızda o parola tekrar hash'e dönüştürülür ve veritabanındaki hash ile karşılaştırılır.

Örnek : Tori To parolasının MD5 yöntemiyle oluşturulan hash karşılığı "d73ba992b38c44ff99dd1fe273a2b5fc"' olmaktadır.

MD5 NASIL ÇÖZÜLÜR?

şimdi gelelim bu MD5 hashları nasıl çözülüre.
Bunun için Kali Linux'da kurulu gelen "findmyhash" aracını kullanacağız.

Step1 : Terminali açıyoruz
Step2 : findmyhash yazıyoruz
Step3 : python /usr/bin/findmyhash MD5 -h ŞİFRE

işlem tamamlandığı zaman bize şifremizi verecektir

RedSamuray

𝒪𝓁𝒹 𝒜𝓃𝒹 𝐹𝓇𝓊𝓈𝓉𝓇𝒶𝓉𝑒𝒹
Credits
157
Rating - 0%
Öncelikle selamlar ilk konuma hoş geldiniz. Bu konuda MD5 nedir ne değildir ve hashleri çözmeyi öğrenicez.

MD5 NEDİR?

MD5 (Message-Digest algorithm 5), yaygın olarak kullanılan bir kriptografik özet fonksiyonudur. Girilen verinin boyutundan bağımsız olarak, 128-bit özet değeri üretir.

KRİPTOGRAFİK ÖZET FONKSİYONU NEDİR?

Şöyle bir resim koymak sanırım sizi benim anlatımımdan daha kolay bir şekilde bilgi sahibi yapacaktır.
View attachment 2253

HASH NEDİR?

Yeni bir üyelik açarken seçtiğimiz şifre o servisin parola yönetim yazılımı tarafından otomatik bir şekilde "hash" yani rastgele dizilmiş gibi görünen karakterlere dönüşür. Oluşturulan parolayı giriş kısmına yazdığınızda o parola tekrar hash'e dönüştürülür ve veritabanındaki hash ile karşılaştırılır.

Örnek : Tori To parolasının MD5 yöntemiyle oluşturulan hash karşılığı "d73ba992b38c44ff99dd1fe273a2b5fc"' olmaktadır.

MD5 NASIL ÇÖZÜLÜR?

şimdi gelelim bu MD5 hashları nasıl çözülüre.
Bunun için Kali Linux'da kurulu gelen "findmyhash" aracını kullanacağız.

Step1 : Terminali açıyoruz
Step2 : findmyhash yazıyoruz
Step3 : python /usr/bin/findmyhash MD5 -h ŞİFRE

işlem tamamlandığı zaman bize şifremizi verecektir
eline sağlık kanka

Users who are viewing this thread