Siber Güvenlik İçin Neler Yapmalıyız ? (1 Viewer)

Credits
0
Rating - 0%
Merhabalar. Bu camiada yeniyim. Bilgisayar hakkında yeni yeni şeyler öğrenmeyi sevdiğim için kendimi hemen bu siteye atıp kendimi geliştirecek şeyler arıyorum. Her neyse konumuza dönelim.

Herkes tarafından bilinen ama çok yapılmayan şeyler üzerinde durarak az da olsa nasıl siber güvenliğinizi arttırabileceğinizden bahsedeceğim.

Zorunlu olmadıkça ortak ağları olabildiğince minimum seviyede tercih etmeliyiz. Şifresiz, herkese açık ağlar hackerların en sevdiği, kolay av yakalayabileceği, trafiği kolay kontrol edebileceği ağlardır. Mümkünse kullanmamaya özen göstermeliyiz. Kullanıma gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kesinlikle ve kesinlikle google ya da vb. arama motorlarından değil url kısmına gidilmek istenen site yazılarak ziyaret edilmelidir, ayrıca “https” ifadesinin kontrolü yapmalıyız.

Gerekli gizlilik ve ortak ağ içinde çalışma yapıyorsanız VPN kullanmaya özen gösteriniz.

Sosyal medya hesaplarınız ve kendi kişisel mail adresinizi ayrı tutmalı ve hepsi için ayrı bir şifre kullanmalısınız. Oluşturduğunuz şifreleri dijital ortamda kesinlikle saklamayınız. Oluşturduğunuz şifreleri 3-6 ayda bir degiştirmek güvenliğinizi oldukça arttıracaktır.

İnternete bağlı hiçbir cihaz güvende midir ? Orası biraz farklı konu. Gerekli aramaları yaparak bilgisayarınızı nasıl zırhlayabileceğinizi ögrenenebilirsiniz. Bunu pc ile azda olsa içli dışlı olan herkesin yapabileceğini düşünüyorum.

Konum şimdilik bu kadar umarım bilgilendirici olmuştur.

Credits
101
Rating - 0%
En iyisi iki doğrulama açmak telefona kod gelr gmail dahil birçok sistemde mevcut keyloger rat bile yeseniz hesaplarınız güvende olur kod sizin telefonunuza geleceği için giriş yapamazlar.

Credits
0
Rating - 0%
En iyisi iki doğrulama açmak telefona kod gelr gmail dahil birçok sistemde mevcut keyloger rat bile yeseniz hesaplarınız güvende olur kod sizin telefonunuza geleceği için giriş yapamazlar.

Çok haklısınız. Zamanında rat yemişliğim var ikili doğrulama hayatımı kurtarmıştı. Sistemi komple sıfırlamam gerekti. Windows için regeditten bir kaç ayarlama ekleyip birazda olsa kendimi güvene aldım.

Credits
13
Rating - 0%
Siber güvenlik konusu açmayı düşünüyordum bu biraz tercih meselesine dökülmüş bir konu yine de akıllı ve kurnaz olunmalı benim gibi xd elinize sağlık

Users who are viewing this thread