- Sosyal Mühendislik Dersleri 1 - (1 Viewer)

R

Roselly

Yeni bir sosyal mühendislik serisine başlıyorum. Ben başlamayacağım da kim başlayacak değil mi? Daha önce inmediğiniz kadar derinlere ineceğiz. Konuyu privden çıkarıyoruz. Boş yorum atanı öldürürüm.

View hidden content is available for registered users!

Konuya başlamadan önce sosyal mühendislik kelimesi hakkında kısa bir anekdot geçmek isterim.

View hidden content is available for registered users!

Sosyal Mühendislik Nedir ?

Sosyal mühendislik sanılanın aksine fazlasıyla komplike bir konudur. İlgilenenler bilir zira sonu çöp karıştırmaya kadar gider. Diğer tabirleriyle toplum mühendisliğidir, insan hackleme sanatıdır. Odak bilinçaltı manipülasyonu ve analizidir. Sosyal mühendisler bir tabloya bakarken tabloya değil detaylara odaklanırlar. Topluma yukarıdan bakıp yön veren, lakin toplumdan biri gibi görünen kişilerdir. Bir sosyal mühendisin silahı yoktur. Kendisi bir silahtır.

Unutmamalıyız ki ağların en büyük açıkları insanlardır. Tamamiyle zaaflar ve zaafiyetler üzerine oynanan bir ilimdir. İstihbarat teşkilatlarında ağır eğitimleri verilir. Sanılanın aksine dolandırıcılık değildir.

Daha açıklayıcı olması adına somut bir örnek vermek isterim. Kendi naçizane fikrime göre en muazzam ve somut örnek bir alman yapımı olan Who am I filmidir. İnsan hackleme sanatı çok ince bir şekilde tasvip edilmektedir. Tamamiyle bilinçaltı manipülasyon ve insan analizine bağlıdır. Kişilerin bilinçaltlarını manipüle ederek istenilen bilgileri alıp vermektedir oyuncularımız. Belkide çoğunuzun dikkatini darkweb ve hacking sahneleriyle çekti. Bilakis oyuncularımzın kullandığı manipülasyon teknikleri dikkatinizi çektiyse yeni bir dünyanın kapısı aralanmaktadır. Unutmayın bir sosyal mühendis ne düşünmenizi, ne hissetmenizi isterse onu düşünür, onu hissedersiniz. Ayrıca insan robotlaştırabilme yetisi de bunun bir parçasıdır . Çok da konumdan sapmadan ilk bölüme giriş yapmak istiyorum.

BÖLÜM 1- RENKLER VE PSİKOLOJİ

Farkında olmasak da, renkler bilinçaltımızı etkiler ve bazı mesajlar vererek bizi yönlendirirler. Hisler, alınan kararlar, fikirler.. Kısacası sosyal mühendislikte çok önemlidir renkler.

KIRMIZI

En dikkat çekici ve baskın olan 2 renkten biridir. Cinselliği, aşkı, arzuyu, cesareti ve tehlikeyi temsil eder. İnsandaki kan basıncını hızlandırır. Vucut ısısını arttırmasının yanı sıra iştah açma gibi özelliği de vardır. Etkin ikna yöntemidir. Oksitosin hormonunu harekete geçirir.

68747470733a2f2f73332e616d617a6f6e6177732e636f6d2f776174747061642d6d656469612d736572766963652f53746f7279496d6167652f6e786c44435f4a3539796c4268673d3d2d3734393137313239312e313561623036386463636439636531383837383530333935333136392e676966

SİYAH

Baskın olan diğer renktir. Despotluğu, ciddiyeti, soyluluğu ve hükmü temsil eder. Negatif bir renk olarak anımsanır. Aynı zamanda gizemi temsil ettiği için kişide merak ve karamsarlık gibi duygular uyandırır. Uzun süreli kullanımda melankoliği ortaya çıkarır.

cDPhN6H7JqF54kTEHBzHrZ5T5SFB6A44oMKDcqyFo9Rl6ZtQUBVsFA4mIB6Y2DNHkso8MglR1ztx1UbwttUsfFr9-tVDWQORDcfx9RqAbEQnCIXwcBw5o0-ggWDGk4wdDScHPw2rVkr70xIGfTwG7RgG=s0-d

PEMBE

Erotik nezaketi, softluğu ve çocukluğu temsil eder. İnsandaki masumiyet ve şefkat duygusunu tetikler. Sakinleştirici etkisinin yanında çekimserliği de getirir. Gerçek aşkın sembolu olduğunu da atlamamak gerek. Hayal gücünü tetikliyor oluşu da sosyal mühendisliğe 1 point kazandırır.

5f708915a67ee85f6683006246be2999.gif

MOR

Sakinliği, ruhaniyeti ve belirsizliği temsil eder. Belirsizlikten dolayı harekete geçen güvensizlik duygusu önemli bir noktadır. Melatonin hormonunu tetikler.

tumblr_oo1pqtoFdj1vv73w6o1_500.gifv

MAVİ

Dürüstlüğü, güveni ve sadakati temsil eder. Kişiye huzur verirken iç güveni çıkarır.

source.gif

YEŞİL

Sinir sistemi üzerinde doğal bir sakinleştirici etkisi vardır. Evrensel olaral doğayı temsil eder. Rahatlamaya yardımcı olur. Giyside kullanıldığı takdirde dışarıya çocuksu ve saf bir enerji verir.

649ed4a63749e1573660dcfb41772c0e1f1c61cd.gif

BEYAZ

Temizliği, bekareti ve devamlılığı temsil eder. Masumiyet temel unsurdur.

66f3ed244af0e178dcf40157e195d0c0f961fde1.gif

Kısaca renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini anlattım. Mesaj gerekli yerlere iletilmiştir diye düşünüyorum. Sonraki konuda görüşmek üzere (Spy) Hackerz :dD

Last edited by a moderator:
Credits
0
Rating - 0%
Yeni bir sosyal mühendislik serisine başlıyorum. Ben başlamayacağım da kim başlayacak değil mi? Daha önce inmediğiniz kadar derinlere ineceğiz. Konuyu privden çıkarıyoruz. Boş yorum atanı öldürürüm.

[Hidden content][Hidden content][Hidden content]
bir bakalım

Credits
0
Rating - 0%

Boş 😂

Credits
101
Rating - 0%
İşin garip tarafı bunların hepside forumda bir rank rengi bunu okuduktan sonra gözümde hepiniz değiştiniz vay be

scario1

Never die.
Credits
0
Rating - 0%

XenFun

Domaltazör
Credits
2,608
Rating - 100%

BOŞ YORUM

Credits
4
Rating - 0%

eyw eline sağlık

Credits
4
Rating - 0%
ey

w

S

skeww

eline sağlık

Credits
20
Rating - 0%

Aga eline sağlık ihtiyacım vardı

spy

Credits
0
Rating - 0%

bakalım

Users who are viewing this thread