SPY Yönetimi Hakkında (2 Viewers)

Credits
4
Rating - 0%
Forum için naçizane bir önerim var. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Forum içi Oylama Sistemi

Forumda Yönetim Seçimi yapılmadan önce aynı seçimler gibi burada da seçim/oylama yapılmasını forum için iyi olacağını düşünüyorum.

Böyle bir varsayim olduğunda üyelikler, kapalı durumda olmalıdır.

[1]. Üyelikleri 5.ayı doldurmuş

[2]. Forum içerisinde her hangi bir uyarı almayan,

[3]. Forumda aykırı her hangi bir hareketi bulunmayan,

[4]. Kişilere, kurumlara ve insanların dini özgürlüklerine saygı duyan,

[5]. Kişileri etnik kökenine, dinine veyahut herhangi bir tanıdığı diye kayırmayan,

[6]. Bilgili ve kendini geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden,

[7]. Forum içerisinde forum kuralları dahilinde hareket eden

Her spy üyesi kendini aday göstere bilmeli ve Üyelikleri 5.Ayı doldurmuş her spy üyesi ise seçimde oy kullanabilmelidir.

Bu maddeler kilit madde olmalı, dahası elbette eklenebilir.

Kişiler neden 5.ayı doldurmuş olmalı?

Bildiğiniz üzere bir davranışın alışkanlık haline dönüşmesi şartlara bağlı olarak 18 günden 254 güne kadar uzayabiliyor. Bu yüzden ortalama 4,5/5 ay gibi bir süre, alışkanlık ve forum içi aktiflik için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Aktif kişilerde zaten forum içinde zamanla tanınmış olacaktır.

Forumda oy kullanacak ve kendi yönetimini seçecek kişilerin forumda alışkanlık kazanmış, aktif kişilerin oy kullanması doğru olacaktır.

Yine aynı şekilde forumda admin veya Moderatör olacak kişilerinde bu kurala göre seçilmesi doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Evet diyelimki yukarıdaki her maddeye uyuyoruz ve başvuru yapacağız, ama kime? Nereye? Forumda ne admin var ne de moderatör? böyle bir durumda forumun direkt yetkili olan Kurucuya olayı yıkmak, forum içi düzeni de seçimleride, yavaşlatıp zorlaştırır diye düşünüyorum. Bunun yerine iptal edilen Senatör rütbesi geri gelmeli ve burada devreye girmeli.

Forumda 5 Adet Senatör olmalı ve bu 5 Senatör Üyesi eski yönetimden olan kişiler olmalı. Senatörler ise direkt Kurucu tarafından atanmalıdır. Ancak kilit olarak eskiden yönetimde bulunmayan, Admin veya Moderatör olmayan kişiler Senatör olmamalıdır.

Görevlerini kötüye kullanan Senatörler ise direkt Kurucu tarafından kalıcı olarak banlanmalıdır.

Adaylar, Senatörlerin açtığı SPY ADMIN/MOD SEÇİMLERİ konusuna kendilerini yazdırmalı. Tabii ki bu konu belirli süreler dahilinde yapılmalı ve sonrasında kapatılmalı ancak konu silinmemeli, arşivlenip yedeklenerek Senatörlerin arşivlerinde tutulmalıdır.

Burada bir kaç sorun çıkacaktır. Açılan konuya kurallara uymayan ya da okumayan(!) kişiler gelip boşa yorum atacak ve yer işgal edecektir. Bu gibi yaptırımlarında cezası ban/uzaklaştırma olmalı.

Diyelim ki bu süreç 3 iş günü sürsün. Bu süreçte 5 Senatör üyeside yalnızca SPY ADMIN/MOD SEÇİMLERİ konusuna odaklanmalı ve aradaki çer çöp yorumları temizleyip kurallara uyan kişileri
listeye almalıdır.

Başvurular bittiğinde Senatörlerin oy birliği ile onay verdikleri kişileri listeye ekleyip, spy üyelerine oylamaya sunup kazanan kişilere gerekli yetkileri verip görevlerini bildirmeleri dahilinde Admin ve Moderatör olarak seçilen kişiler yeni görevlerine başlamalıdır.

Herhangi bir şikayet sonucunda görevini ve yetkilerini doğru kullanmayan Adminler veya Moderatörler, gerektiğinde Senatör üyeleri tarafından kişinin yetkilerini askıya alabilmeli veya görevden uzaklaştırıp forumu
tekrar seçime götürebilmelidirler. Tabii ki bir Senatör üyesinin kararı ile değil Senatör kurulunun aldığı kararı ile yapılmalıdır.

Yönetim ciddiyet ister, yönetim akıl ister. Kimse eski olduğu ya da tanıdık olduğu için değil, iyi olduğu için yetkilendirilmelidir. Sözüm meclisten dışarı yanlış anlaşılma olmasın.

Kendimce fikirlerimi sizlere aktarmak istedim. Değişiklikler olabilir. Öneri ve fikirlerinizi belirtirseniz birlikte buraları daha da ileriye taşıyabiliriz.

sürç-i lisan ettiysek affola.

A

Anarchosa

Yazdığınız şeyler bana demokrasiyi çağrıştırdı.
Kendi eleştirime göre konuşacağım
Önerinize ne yazık ki olumsuz bakıyorum
Sorun şu; Eski adminler ve moderatorler çoğu görevini yapmıyorlardı bile.
Sadece kendi çıkarları doğrultusunda yetkilerini kullanıyorlardı.
Şimdi kalkıp onlara senatör yetkisi verip, adalet beklemek saçma olmaz mı ?
Üyelerin oyu ile seçim yapalım diyorsun, herkes kendi menfaatine daha yakın olan kişiyi seçeceğine bahse girerim.
Üstelik, hiçkimse Moderator olamadan, direk spyhackerz admini olamaz.
Üstte bazı özellikler saydınız, 5 aydan beri forumda olmalı, saygılı dürüst olmalı, bilgili olmalı vs.
Bu tür özelliklere sahip adamlar zaten SHT kurucusu, @Mectruy tarafından ilk olarak moderatorlük seviyesine yükseltilip, zaman ile kademesi arttırılıyor.

Last edited by a moderator:
Credits
4
Rating - 0%
Yazdığınız şeyler bana demokrasiyi çağrıştırdı.
Kendi eleştirime göre konuşacağım
Önerinize ne yazık ki olumsuz bakıyorum
Sadece kendi çıkarları doğrultusunda yetkisini kullanıyorlardı.
Üyelerin oyu ile seçim yapalım diyorsun, herkes kendi menfaatine daha yakın olan kişiyi seçeceğine bahse girerim.
Üstelik, hiçkimse Moderator olamadan, direk spyhackerz admini olamaz.
Üstte bazı özellikler saydınız, 5 aydan beri forumda olmalı, saygılı dürüst olmalı, bilgili olmalı vs.
Bu tür özelliklere sahip adamlar zaten SHT kurucusu, @Mectruy tarafından ilk olarak moderatorlük seviyesine yükseltip, zaman ile kademesi arttırılıyor.

Eleştiriniz için teşekkür ediyorum.

Sadece kendi çıkarları doğrultusunda yetkisini kullanıyorlardı.

Siz benden çok çok önce buradaydınız haklı olabilirsiniz, ben bu konu hakkında pek bi bilgi sahibi değilim. Ama gözlemlediğim kadarıyla şuana dek pek öyle birşey görmedim ya da ben farkedemedim bilmiyorum. Ancak dediğiniz gibiyse zaten Demokrasinin 'D' sini aramamızada, bunları konuşmamızada gerek yoktur demek. Anlayamadığım başka bir nokta var,

Bu tür özelliklere sahip adamlar zaten SHT kurucusu, @Mectruy tarafından ilk olarak moderatorlük seviyesine yükseltip, zaman ile kademesi arttırılıyor.

Bu özelliklere sahip kişiler seçiliyorsa, neden eski Adminler kendi çıkarları doğrultusunda yetkisini kullansın? Böyle birini zatan baştan seçmezlerdi?

Aday olan kişi dürüst, görev ve yetkilerinin bilincinde ise insanların menfaatleri pek de önemli değil diye düşünüyorum. İsteyenin istediği kadar menfaati olsun. Bir kez menfaat uğruna seçerler, baktılar ki seçtikleri kişi görevini doğru yapıyor kimseyi kayırmıyor birdaha kimseyi menfaati uğruna seçemezler, seçselerde bir işe yaramaz diye düşünüyorum.

A

Anarchosa

Bu özelliklere sahip kişiler seçiliyorsa, neden eski Adminler kendi çıkarları doğrultusunda yetkisini kullansın? Böyle birini zatan baştan seçmezlerdi?
Basit.. Eski yetkililerin çoğu nerdeyse, spyın kurulduğu tarihten beri forum içerisinde aktiflik göstermişlerdir.
Zaten zaman ile doğru olan yapılıp, hepsi indirilmiştir.

Aday olan kişi dürüst, görev ve yetkilerinin bilincinde ise insanların menfaatleri pek de önemli değil diye düşünüyorum. İsteyenin istediği kadar menfaati olsun. Bir kez menfaat uğruna seçerler, baktılar ki seçtikleri kişi görevini doğru yapıyor kimseyi kayırmıyor birdaha kimseyi menfaati uğruna seçemezler, seçselerde bir işe yaramaz diye düşünüyorum.
Forumumuz, daha önce böyle birşey yaşadı ve sonucu spyın cracklenmesine sebep oldu.
Aynı tehlikeyi ikinci defa göze almak büyük aptallık olurdu.
Yani küçücük bir yanlış seçim ile yanlış kişinin seçilmesi; forumu tekrar crack tehlikesine sokabilir.
Tereddütlü davranılmalı ve kurucunun, kendi gözü ile hakedene hakkı verilmeli.

Credits
4
Rating - 0%
Forumumuz, daha önce böyle birşey yaşadı ve sonucu spyın cracklenmesine sebep oldu.
Aynı tehlikeyi ikinci defa göze almak büyük aptallık olurdu.
Yani küçücük bir yanlış seçim ile yanlış kişinin seçilmesi; forumu tekrar crack tehlikesine sokabilir.
Tereddütlü davranılmalı ve kurucunun, kendi gözü ile hakedene hakkı verilmeli.

Bunu bilmiyordum, haklısınız böyle bir risk alınmamalı.

Credits
0
Rating - 0%
Knk forumda okadar aktif kişi yok zaten bı majorlar bi kıdemliler bide mec aktif

Tekdost 

Yırtıcı
Credits
792
Rating - 0%
Valla helal olsun erinmemiş yazmışsın ama güvenlik nedeni ile yönetime tanımadığı güvenmediği kişiler bu tip platformlarda yönetici olarak getirilmiyor.

Credits
8
Rating - 0%
yaşı olgun olmalı bu tarz forumlarda yöneticilik yapmış olmalı tecrübeli olması yeterli gibi ben 5 ayrı forumda yöneticilik yaptım ama o zamanki ismimi kullanmıyorum suan

H

HackSpawN

yaşı olgun olmalı bu tarz forumlarda yöneticilik yapmış olmalı tecrübeli olması yeterli gibi ben 5 ayrı forumda yöneticilik yaptım ama o zamanki ismimi kullanmıyorum suan

Kesinkle katılıyorum lakin eğer olursa güzel olur.

Credits
4
Rating - 0%
Sırf erinmeden yazdığın için sen admin olmalısın çee

meftun

buraya nasıl yazılıyor mk
Credits
0
Rating - 0%
En fazla 3. oylama da forum index yer.

Kare 

Kare Kurt
Credits
167
Rating - 0%
Katılmıyorum. Bir herif çıkar 2 3 güzel konuşur arasını iyi yapar sonra çıkar moderatör olur. Yaş olayına da katılmıyorum :D önemli olan aktiflik ve güvenilirlik.

Users who are viewing this thread