Türkiye destekli Suriyeli Muhalifler Milli Ordu adı altında birleşti

Discussion in 'Haberler' started by ithkuil07, Oct 4, 2019.

 1. ithkuil07

  ithkuil07

  Mesajlar:
  38
  Likes Received:
  34
  [​IMG]

  Türkiye destekli Suriyeli silahlı muhalif gruplar Milli Ordu (Ceyşül Vatani) adı altında birleşme kararı aldı. Böylece TSK‘nın Özgür Suriye Ordusu unsurlarıyla birlikte gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla kontrol altına alınan bölgeler ile İdlib vilayetinde faaliyet gösteren silahlı gruplar tek çatı altında toplanmış olacak.

  Türkiye'nin desteğiyle muhaliflerin kurduğu Suriye Geçici Hükümetinin Başkanı Abdurrahman Mustafa, Şanlıurfa'da düzenlenen basın toplantısında "Milli Ordu ve Ulusal Kurtuluş Cephesinin Suriye Geçici Hükümetine bağlı Savunma Bakanlığı altında tek bir düzenli askeri ordunun çatısı altında birleştiğini" ilan etti.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre yeni yapının ana faaliyet alanını İdlib, Hama, Hama ili kırsalı ve sahil bölgeleri olarak ifade eden Mustafa, "Fırat'ın doğusunda Türkiye'nin terörle mücadelesine de destek olacakları" mesajı verdi.

  Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Selim İdris ise "başta PYD/PKK terör örgütü olmak üzere bütün terör örgütleriyle mücadele edeceklerini" kaydetti. İdris, bundan sonra Suriye'deki grupların isimleriyle zikredilmeyeceğini, nizami ordu kriterlerinin uygulanacağını da sözlerine ekledi.

  İdlib'de güç gösterisi

  Türkiye destekli grupların birleşmesinin, İdlib vilayetinde en etkili güç konumundaki El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam (HTŞ) ve diğer cihatçı gruplarla olası çatışmaları beraberinde getirebileceği tahmin ediliyor.

  Milli Ordu komutanlarından Mustafa Secari de, bölgede Türkiye destekli Milli Ordu komutasında yaklaşık 100 bin savaşçının bulunduğunu belirterek, "Bu tabii ki HTŞ'nin canını sıkacaktır. İçeride HTŞ'yi ya da dışarıda İdlib'e girmeye çalışmaları ya da ateşkesi ihlal etmeleri durumunda Suriye hükümet birliklerini püskürtmek gibi pek çok görevle karşı karşıyayız" diye konuştu.


  Kaynak:
  Linkleri görebilmek için login-giriş yapman gerekiyor veya konuya like atman lazım
   
  Stolker likes this.
 2. Zarifoğlu

  Zarifoğlu

  Mesajlar:
  30
  Likes Received:
  9
  Türkiye'ye gelen suriyeliler vatan hainidir, ABD kışkırtması ile esada darbe yapmak istediler esad rejimi ise oynan oynu diyer ülkelerden (libya,ırak) bildiği için riske girmeyip darbe yapmak isteyenleri bombalamıştır, olayın daha net anlaşılması için şöyle bahsediyim 15 temmuzda eli silahlı halkın işte sivilin devlete darbe yapması gibi birşey tabiki de devlet bunları temizlicek. Olay bundan ibaret s*ktiğimin yalaka medyası herşeyi çarpıtmakta üstüne yok. Esad halkını vuruyor ama vurulmadan önce bu insanların olucaklardan haberdar idi, bende çok üzülüyorum ama olay bundan ibarettir. Türkiye ösoyu destekleyerek sadece yangını körüklüyor Esad ile mutabakata varılmadığı müddetçe ypg denen pkk'lılar illegal bir Kürt devleti oluşturacaktır. ABD nin pyd yi neden tırlarla silahlandırdığını anlamışsınızdır umarım. buda Türkiye'nin mevcudiyetinin ve istikbalinin tehdit edilmesi demek Türkiye güvenli bölge adı altında kendine pay mı çıkarmaya çalışıyor yoksa olacakları öngöremiyor veya esada karşı inatçılık mı yapıyor emin değilim Allah sonumuzu hayr etsin.
   
Loading...