Toki.py// Pasif Bilgi Toplama Scripti // Bölüm (3) (1 Viewer)

Credits
0
Rating - 0%
Önceki bölümlerde ıp adresi bulmak için iki yol öğrenmiştik. Şimdi Ip adresi ile port taraması yapacak bir program yazdık. Kodlarını inceleyeceğiz. Daha sonra kullanışlı hale getirilecek ve işlevi çoğaltılacak. Direkt konuya geçiyorum.
DİL: PYTHON
SÜRÜM: 2.X (Milattan önce 800) Karanlık Çağ

PORT NASIL ÇALIŞIR?

Port makineler arası veri akışının gerçekleştiği yollardır. Bu yolların numaraları vardır (21,80... vb.). Her bir numaradan o numaraya özel bilgi transferi gerçekleştirilir. Tabi konuyu okumaya gelenler az çok biliyodur.
Bilmeyenler için de introsu saçma olduğu kadar içeriği güzel bi video bırakıyorum:
Tatava yapmadan kodlara geçelim.

Code:
## -*- coding: UTF-8 -*- ##

import socket

s = socket.socket(socket.AF_INET, socket.SOCK_STREAM)

ip = raw_input("ıp or host : ")
port = input("enter port : ")

def tara(port):
    if s.connect_ex((ip,port)):
        print "Port açık ...!"

else:
        print "Port kapalı ...!"

tara(port)

1. SATIR
Karakter dizinimizi utf-8 yaptık. Türkçe karakter sıkıntısı çekmemek için.

2.SATIR
İmport socket. Burası en önemli kısmı. Makinedeki taramayı socket fonksiyonu ya da modülü nasıl kullanırsanız artık bu yapıyor. Temel amacı paket göndermek ve dönüt almak, port işlemleri vs.

3. SATIR(s = socket.socket(socket.AF_INET, socket.SOCK_STREAM))
S diye bi değişkene diyorum ki soket sen global bi değişkensin. Seni bir fonksiyonun içine sokacağım az sonra.
O fonksiyon seni makineye(hedef server) yollayacak sen de bize soket oluşturup dönüt bildireceksin.

4. SATIR
Ip için kulanıcıdan string(yazılı) bir değer istiyorum. Bu bir host da olabilir doğrudan ıp adresi de.

5.Satır
Port için kullanıcıdan yine bir girdi istiyorum. Ama farkı bu girdinin intiger(sayısal) klasında olmasını istiyorum.

6. SATIR
Artık socket kullanıcağımız fonklsiyonu tanımlıyoruz. Tanımlamak için (defination):
Code:
def <programadı> :

Artık iki noktadan sonra fonksiyonun içinde yapmak istediğimiz işlemi girinti bırakarak alt satırdan tanımlıyoruz.
Code:
 if s.connect_ex((ip,port)):
       print "Port açık ...!"

else:
       print "Port kapalı ...!"

tara(port)

Eğer s diye tanımladığım ıpv4 bilgisi ve port taraması için gerekli olan nesne istediğim porta ve ıp bağlandığında bana dönüş olarak (ack paketleri) bir dönüt veriyorsa. Ekrana "port açık" yazdır.

Eğer ack paketleri geri dönmüyorsa "port kapalı" yazdır.

son olarak fonksiyon ismini yazarak programı çalıştırıyoruz.

Video eklenecekk...

Users who are viewing this thread