Y510p Modded bios yüklü olduğu halde fan kontrol sorunu (1 Viewer)

Credits
10
Rating - 0%
Merhaba SPY ailem. Ben bi y510p kullanıcıyım. Bilgisayarımda ısınma problemi var. Ben bu ısınma probleminden dolayı fanları kontrol etmek istiyorum sürekli tam devir döndüreceğim. Fan ömrü veya ses sıkıntı değil. E laptop olduğu içinde fan kontrol baya zor. Baya yazılımlar denedim olmadı. En son uğraşlar sonucu risk göze alarak modded bios kurdum. Kiltli bütün ayarları değiştirerek fan hızını 100 e aldım ama nafile sonuç vermedi. Ama bilgisayarımda kurulu lenovo power managet programında toz temizleme düğmesi var. Ona tıkladığın zaman fanlar bir süreliğine tam devir dönüp duruyor. Yani windows üzerinden bu program hızı kontrol edebiliyor. Ben kaynağına bakmaya çalıştım ancak o yapamadım. Acaba bunun o kaynağını bulup ufak bir değişiklikle fanları tam devir döndürebilmemiz mümkünmü ?

Credits
51
Rating - 0%
olabilir fakat şöyle bir teorim var sonuçta enerjiyi yine pc den çekecek 500 ma çekiyorsa 800 ma çekecek bu seferde başka mikroişlemcilerin ısınmasına sebep olacaktır. ilerleyen zamnalarda fanın hiç çalışmayabilir.

Credits
10
Rating - 0%
olabilir fakat şöyle bir teorim var sonuçta enerjiyi yine pc den çekecek 500 ma çekiyorsa 800 ma çekecek bu seferde başka mikroişlemcilerin ısınmasına sebep olacaktır. ilerleyen zamnalarda fanın hiç çalışmayabilir.
Fanın çekeceği elektrik herhangi bir parça ısınmasına sebep olmaz. Fanın tam devirde uzun süre kullanılması sadece fan ömrünü kısaltır ve fan ömrünün benim için önemli olmadığını belirtmiştim yorumda. Lütfen okuyupta cevapla.

Credits
51
Rating - 0%
Fanın çekeceği elektrik herhangi bir parça ısınmasına sebep olmaz. Fanın tam devirde uzun süre kullanılması sadece fan ömrünü kısaltır ve fan ömrünün benim için önemli olmadığını belirtmiştim yorumda. Lütfen okuyupta cevapla.
kardeş. fan bozulur diye bir kelime kullanmadım orda farkındaysan. birdaha çaılmayabilir dedim. fanı kontrol eden mıkrocip veya mosfet zarar görebilir.

Credits
10
Rating - 0%
kardeş. fan bozulur diye bir kelime kullanmadım orda farkındaysan. birdaha çaılmayabilir dedim. fanı kontrol eden mıkrocip veya mosfet zarar görebilir.
Aynı şey. Hem fanın tam devirde çalışmasının mikroçipleri bozduğu nerde görülmüş ?

CeKu

︶⋛⋋⊱⋋ ☾★ ⋌⊰⋌⋚︶
Credits
0
Rating - 0%
laptopların altına koymak için fan satıyolar onları dene istersen birde içini aç bak toz falan toplamışmı termal mecununu iyi çek
ısınma probleminin kaynağı işlemci mi harddisk mi bunuda tespit et.
şuan benım hdd ısınıyor pc kendini kapatıyor ama işlemci buz gibi, ek olarak işlemcinin üstüne gelen bakır iletken ayağın vidalarını da kontrol et fabrikada torkla sıkıyolar bazen yalama oluyor üstüne garanti bandı çekiyorlar millet bakmıyor sonra ısınma problemleri oluyor

CeKu

︶⋛⋋⊱⋋ ☾★ ⋌⊰⋌⋚︶
Credits
0
Rating - 0%
1.Birde söve söve kendimi tutamadığım bir mevzu var genelde plastik kasalarda görülüyor, adamlar fanın üsütnü kapatıyor 10cm ötesinden delik açyorlar hava sürkülasyonu oluyomu olmuyomu belli değil.

2.laptopun altındaki plastik dubalar ufak kaldığı için hava sürkülasyonu olmuyor bazen bunada dikkat edelim

Credits
10
Rating - 0%
1.Birde söve söve kendimi tutamadığım bir mevzu var genelde plastik kasalarda görülüyor, adamlar fanın üsütnü kapatıyor 10cm ötesinden delik açyorlar hava sürkülasyonu oluyomu olmuyomu belli değil.

2.laptopun altındaki plastik dubalar ufak kaldığı için hava sürkülasyonu olmuyor bazen bunada dikkat edelim
O sorun 2. ekran kartı havalandırmasında mevcut. Ama ısının temel sebebi böyle bir sisteme yetersiz soğutma yerleştirilmesi. Bilgisayarımın bakımını haftalık yaparım takıntılıyımdır o konuda :) gt755m gpu sunun nanometresi yüksek olduğu için ısınmaya sebep oluyor. Sağolsun lenovoda fanları tam devirde döndürmeyide 85 90 lara geldiğinde ısı aklına geliyor. O yüzden modded bios kurdum ama şu an tek umudum lenovo power managet yazılımının kaynağı

CeKu

︶⋛⋋⊱⋋ ☾★ ⋌⊰⋌⋚︶
Credits
0
Rating - 0%
O sorun 2. ekran kartı havalandırmasında mevcut. Ama ısının temel sebebi böyle bir sisteme yetersiz soğutma yerleştirilmesi. Bilgisayarımın bakımını haftalık yaparım takıntılıyımdır o konuda :) gt755m gpu sunun nanometresi yüksek olduğu için ısınmaya sebep oluyor. Sağolsun lenovoda fanları tam devirde döndürmeyide 85 90 lara geldiğinde ısı aklına geliyor. O yüzden modded bios kurdum ama şu an tek umudum lenovo power managet yazılımının kaynağı
Sen dediğimi yap 20-30 tl arası fanlar var altlık onlardan al yada servisine gönder yazılımsal olarak pek yardımcı olamayacağım

Credits
10
Rating - 0%
kardeş git Türkçe öğren gel. tamam mı ? ben sana zarar görür demiyorum. görebilir diyorum.
doğru diyorsun bak ben kötü bi buzdolabi aldım içine koyup oynuyorum lep topu
zafer abi senmisin zafer akdemir ben seyhan abi
Boş boş yorum yapmayın. Türkçem iyi gayet sadece türkçe gerekmez bunlara akılda lazım. Benim konumdaki demek istediğimi anlayamıyorsan heceleyerek dene birde belki birşeyler uyandırabilir.. Laf kalabalığı yapmayın

Credits
51
Rating - 0%
Boş boş yorum yapmayın. Türkçem iyi gayet sadece türkçe gerekmez bunlara akılda lazım. Benim konumdaki demek istediğimi anlayamıyorsan heceleyerek dene birde belki birşeyler uyandırabilir.. Laf kalabalığı yapmayın
kendime saygım var birşey demiyorum. madem akıllı birisin o zaman çözümünü de kendin bul

Credits
0
Rating - 0%
Bir kaç forumda konuya baktım.

Bios ayarlarında, smartfan veya Qfan gibi değerler var ise disabled etmek sürekli %100 rpm ile dönmesini sağlıyor muş.

Rivayet bu. Deneme şansım yok.

Donanımsal olarak fanı dışardan beslemek ve sürmek için öneri vermek istemiyorum. Herkesin yapmak yada uğraşmak isteyeceği bir şey değil. Ki kendim denemeden bunu da önermek istemem.

Ama en azından bios'tan fan yönetimini otomatize eden seçenekleri kapatarak denemekte fayda var gibi.

Credits
10
Rating - 0%
Bir kaç forumda konuya baktım.

Bios ayarlarında, smartfan veya Qfan gibi değerler var ise disabled etmek sürekli %100 rpm ile dönmesini sağlıyor muş.

Rivayet bu. Deneme şansım yok.

Donanımsal olarak fanı dışardan beslemek ve sürmek için öneri vermek istemiyorum. Herkesin yapmak yada uğraşmak isteyeceği bir şey değil. Ki kendim denemeden bunu da önermek istemem.

Ama en azından bios'tan fan yönetimini otomatize eden seçenekleri kapatarak denemekte fayda var gibi.
Teşekkürler işte faydalı yorum. Ama bios eski sürüm modded yüklü olmasına rağmen ec sürümüne dokunamadığımız için fanlar biostan kontrol edilmiyor. Garantiyi bozmamak içinda kabloları dışardan bağlamak istemedim. Yani tek umudum programın kaynak koduyla birşeyler yapmak :)

Users who are viewing this thread