Bedelli Askerlik? (1 Viewer)

Merdonline

Destur, Erkek var.
Credits
1
Rating - 0%
Selam beyler, bir kaç gündür ülke gündemi bedelli askerlik ile ilgili haberlerle doldu. Bizde tartışalım istiyorum nasıl bakıyorsunuz?

Kendi açımdan değerlendireyim.
15 bin tl deniyor, ben 12 k civarında para harcamışım askerde.
Bana kalırsa edinilmesi gereken bir tecrübe.
Savaş olsa giderimciler, savaş durumunda işim gücüm var ayağına yatıyor.
4 çocuk yaptım, aileme bakmam lazım diyor. bu zamana kadar neden gitmediyse.
Bunun yanında herkes gitmek istese bile mevcut bakım vs. TSK'ya yük olacaktır. Rakamın eritilmesi için deniyor. ki bana kalırsa zamanında gitmemenin devlete oluşturduğu yüktür aslen bu.
İzmarit toplayıp, çay getiricez erin etkin bir rolü yok deniyor. ki bana kalırsa biz gayet cnn'e falan çıkıyorduk haberlerde.
Gittinizde vatan mı kurtardınız deniyor, sayısız dostluk, normalde tanıyamayacagın insanlarla 7/24 sırt sırta nöbet tutup fazla insan tanıma durumu ve 3 tane takdirim var :D

sizler neler düşünüyorsunuz?

edit: yalanına sokuyumculara gelsin;
https://i.hizliresim.com/9ND799.jpg

Credits
0
Rating - 0%
Ben bana göre askerlik proffesional bir iştir herkes yapamaz oraya gidip sigara izmariti hamallik patates soymak türleri yapmak bana ters askerligin kattiklarida var aldiklarida var arkadaşlik dostluk disiplin ve militarizm ruhu katiyor ama aldiklarida fazla

Credits
0
Rating - 0%
Dediğin gibi askerde 15 bine yakın para harcanıyor zaten bu tercih meselesi, askerliği bedelli yaptı diye halk tarafından dışlanılmamalı bu çekememezliğe girer, devir değişiyor ekonomi değişiyor iş savunma ve üretim sahasına dönüyor izmarit toplamaktansa devletin savunma sahasına destek olmak için verilen para olacak bunlar,milli silah ve araçların üretiminde artış yaşanabilir. Yeni mühimmatlar temin edilebilir bu böyle uzar ama ülkede askere gitmeyeni adamdan saymamak gibi bir düşünce var hatta kız vermemek gibi.

Merdonline

Destur, Erkek var.
Credits
1
Rating - 0%
kim diyo izmarit topluyosunuz diye? ben her gun haberlerdeydım ak. onca verilen er şehitler izmarit toplarken mi düştü ? Allah var yukarda kandırmayın kendinizi la.

Credits
0
Rating - 0%
kim diyo izmarit topluyosunuz diye? ben her gun haberlerdeydım ak. onca verilen er şehitler izmarit toplarken mi düştü ? Allah var yukarda kandırmayın kendinizi la.
arkadaşlarimdan biliyorum gidip gelenlerden çoğunluk öyle sanki erler gidip çatişmaya giriyor ben kendi adima konuşuyorum.

Credits
201,695
Rating - 95%
prof askerliğe iyiden iyiye geçiş var, prof askerler ise normal askerlik görevini yapanlardan katılım oluyor zaten en fazla. Bana soracak olursanız askere gidilmeli ama bir ailenin tek ço-cuğu var ise 15 bin tl yi ödeyip göndermemekte hakkıdır, bunca zaman tek çocukta olsa gönderdiler şehit düşenler oldu aileler açısından bakınca çok ağır travmalara sebeb oluyor. Bende gittim 15 ay yaptım askerliğimi , şimdikilere imrenmiyorum 15 bin ücretli bedelli benim zamanımda olsaydı demiyorum. Askerliğe sırf anı toplamak, arkadaş edinmek vs için 12 ay gitmeye değermi ? değmez çee Askerliğe silah kullanmayı, sert koşullarda imtihan edilmek, başının çaresine bakmayı öğrenmek için gidilirni ? bu bize birşeyler katarmı ? EVET.

Merdonline

Destur, Erkek var.
Credits
1
Rating - 0%
prof askerliğe iyiden iyiye geçiş var, prof askerler ise normal askerlik görevini yapanlardan katılım oluyor zaten en fazla. Bana soracak olursanız askere gidilmeli ama bir ailenin tek ço-cuğu var ise 15 bin tl yi ödeyip göndermemekte hakkıdır, bunca zaman tek çocukta olsa gönderdiler şehit düşenler oldu aileler açısından bakınca çok ağır travmalara sebeb oluyor. Bende gittim 15 ay yaptım askerliğimi , şimdikilere imrenmiyorum 15 bin ücretli bedelli benim zamanımda olsaydı demiyorum. Askerliğe sırf anı toplamak, arkadaş edinmek vs için 12 ay gitmeye değermi ? değmez çee Askerliğe silah kullanmayı, sert koşullarda imtihan edilmek, başının çaresine bakmayı öğrenmek için gidilirni ? bu bize birşeyler katarmı ? EVET.
biter mi be diycektim az kalsın :(

iyi ve kötü yanları analiz eden çok az bu bağlamda.
Amerika rusya savaşı 4 civarı tümen kapatmıştı. Bu tarz askerlik çok masraflı bu bi gerçek. Ama izmarit topluyoruz olayları da muhtemelen ütğm'in bunlar çayıra çimene yayılmasın dıye yaptırdıgı bi mıntıkadan ibaret :D

Aynı yerde farklı donem yapanda aynı askerliği yapmıyor, çok başkalaşıyor.

Credits
201,695
Rating - 95%
Prof sözleşmeli askerlik olayı 8-10 senede iycene rayına oturur ve hazır askerlerin tümü prof askerlerden oluşacak duruma gelir. 450 bin er desek şuanda hazır askerimiz, bu rakamın şuanda kaçı prof askerden oluşuyor bilmiyorum ama yarısı kadar yok sanırım, tümü prof olacak şekilde olursa ilerde ordunun gücüde 2 katına çıkacaktır. doğu illerindeki sokak meskun mahal operasyonlarını hatırlayın, jöh-pöh nasılda anasını ağlatmıştı bu teröristlerin ? hemde başlarında fetöcü komutanların engellemelerine rağmen çee profluk böyle birşey işte düşünün şimdi 450 bin askerinde proflaştığını, jöh ve pöh ün yarısı kadar proflaşsalar türk ordusunun gücü % 250 artar.

Afrin cerablus el-bab nasıl aldı komandolar eğitimli askeri birlikler ? çatır çatır demi çee düşünün işte 450 bin askerin bu seviyeye geldiğini, türk ordusu ozaman inanılmaz olur, teknolojimiz zaten ilerliyor askeri anlamda vs

Merdonline

Destur, Erkek var.
Credits
1
Rating - 0%
güvercinlikteki jöak'ın anti terör eğitimleri çok taşaklı. şuan rdm ye yatanlara silah bile verilmediğini varsayarsak geneliyle doğru analiz

Users who are viewing this thread