C# - if ve else { 5 } (1 Viewer)

Credits
0
Rating - 0%
Öncelikle merhabalar, eğer önceki 0, 1, 2 ve 3 numaralı konuyu okumadan bu konuya geldiyseniz hiç başlamadan hemen alt tarafta vereceğim linklerden en baştan okuyarak gelmelisin.

C# - Nedir ? / Başlangıç { 0 }
C# - Proje Oluşturma / Integer { 1 }
C# - String Veri Tipi { 2 }
C# - double Veri Tipi { 3 }

Başlayalım...

if kelimesinin Türkçe anlamı Eğerdir. else kelimesinin Türkçe karşılığı Değilsedir. Çok kolay mantığı var, mantığı if yazıp parantez içerisinde eğer böyle bir durum varsa yada böyleyse {} arasına olacakları yazacağız. else yazıp parantez içerisinde şart koşmadan {} arasına eğer if olmazsa else olacak buranın içerisine yazıyoruz. Bu kadar basit. Hemen 4 işlem yapabilen bir konsol uygulaması yapalım, onun üzerinde örnek vererek yazayım daha iyi anlaşılır.
Değişkenlerimi atadım ve bir yazı girdim. Ardından toplama işlemini seçmek için klavyeden C girişi yaptım. Hesaplatmak istediğim değerleri klavyeden değişkenlere girdim.​
Code:
int sayi1, sayi2, sonuc;
string kontrol;
Console.WriteLine("Merhaba Yapmak istediğiniz işlem için giriş yapınız. \n Çarpma işlemi için A giriniz.\nÇıkarma işlemi için B giriniz.\nToplama işlemi için C giriniz.\nBölme işlemi için D giriniz.");
Console.Write("Hangi işlem ile devam etmek istiyorsunuz ?");
kontrol = Console.ReadLine();
Console.Write("1. Sayıyı giriniz : ");
sayi1 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
Console.Write("2. Sayıyı giriniz : ");
sayi2 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
1787incix6202543.jpg

Ardından if kontrollerimi yazıyorum. Şimdi mantık şu eğer diyoruz klavyeden girilen değer artık ne girdiyseniz ben D girdim. Klavyeden girilen değer D'ye eşitse {} içerisindeki kodları yap. Tüm if'ler kontrol edilecek fakat D olanın içerisine girecek ve o kodlar çalışacak.
6028incik9069317.jpg

6244incia3570456.jpg

Gördüğünüz gibi kontrol ettirdik ve sonucu doğru bir şekilde verdi.

Şimdi else ile örnek yapalım. İki sayı girelim ve hangisi büyük küçük yazdıralım.
iki adet değişken giriyorum ve ikisini de klavyeden alıyorum.​
Code:
int sayi1, sayi2;
Console.WriteLine("1. Sayiyi Giriniz : ");
sayi1 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
Console.WriteLine("2. Sayiyi Giriniz : ");
sayi2 = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
Ardından hemen if ve else'mizi yazalım. Şimdi şöyle yazmamız lazım. Eğer(if) sayi1 sayi2'den büyükse ekrana girilen en büyük sayi sayi1'dir yazsın. Değilse(else) sayi2 sayi1'dan büyüktür diye ekrana yazdırsın. Yazılan kodların tamamen mantığı budur.​
Code:
if (sayi1 > sayi2)
{
   Console.WriteLine("Klavyeden girilen en buyuk sayi = {0}", sayi1);
}
else
{
   Console.WriteLine("Klavyeden girilen en buyuk sayi = {0}", sayi2);
}
Bu kadar basit hemen programımızı test edelim.
1508incig9109919.jpg

Gördüğünüz gibi tam istediğimiz gibi çalıştı. 2. Sayıyı 1.Sayıdan büyük girdim ve else kodlarımız çalıştı :p
Ben kolay yanını anlattım, ilerleyen derslerde zorlaşacak.

Lütfen ekranda ki kodları elle yazınız, kopyala yapıştır yaptıktan sonra bir anlamı kalmıyor.​

Users who are viewing this thread