İntihar bir kurtuluşmudur? (1 Viewer)

Credits
100,000
Rating - 88.9%
Esenlikler dilerim.

Bu anlatıcaklarım kendi hayat tecrübelerimden yola çıkılmış ve bi kaç Filozofun fikirlerinden alıntılar yaparak kendi inandığım düşündüğüm şeyleri sizlere aktarmak istiyorum.

İnsanlar neden intihar eder? : İnsanlar genelde geçmişte acı yaşanmışlıklardan dolayı intihar eder kimse gelecekte mutsuz olacağı için veya gelecekte olumsuzluklarla karşılaşacağı için intihar etmez elbette kaçınılmaz bir son var bu kaçınılmaz son belki kurtuluştur fakat şahsen benim önümde daima bir yol olarak kalacak en küçük olumsuzlukta gidip intihar edersem yaşanmış geçmiş gitmiş bir olaydan dolayı intihar etmiş olursam intihar etmek için çok geç kaldığımın farkına varacağım çünkü ben bu acıları yaşadım ve gördüm herşey geçti fakat önümde hala bu seçenek var bu seçenek biraz beni motive ediyor biliyorum çok farklı bi bakış açısına sahibim genelde zaten çevrem ve arkadaşlarımda çok garip davranıyosun veya sıradan düşünmüyorsun diyorlar bilmiyorum farklı değilim sadece olaylara bakış açım her zaman farklıdır ve kendimle barışık yaşamaya alışığım kötüysem kötü olduğumu kabullenip evet ben kötüyüm diyebiliyorum veya yanlış birşey yaptıysam evet yanlış yaptım diyorum ve kendimle barışık olduğumdan dolayı kendimi terbiye ve kendimi geliştirme konusunda oldukca tecrübeliyim.

İntihar benim için bir çözümmü? : Benim için her zaman bir seçenek olarak kalıcak bir kurtuluş olduğunu şuanlık düşünmüyorum dediğim üzere intihar için herkes çok geç kaldı çünkü tüm olumsuzluklar yaşandı ve bitti.

Mutsuzluk hayatın bir gerçeğidir tıpkı mutluk olmak gibi ben buna inanıyorum ben mutsuzken daha yoğun düşünüp daha mantıklı kararlar verebiliyorum ve daha motiveyim evet mutsuz olmak çok iyi birşey değil fakat ben buna alıştım artık ve kendimi geliştirebiliyorum hepimiz dönem dönem varoluşsal sancılar çekmişizdir fakat bu sancılar sizi geliştiriyor sizi motive ediyor yaşamak için bi sebebim yok fakat motiveyim intihar içinde geç kaldım ve hala böyle bir seçeneğim var neden geçmiş yüzünden intihar ediyim? Önümde her zaman bir seçenek olarak kalması bence daha iyi neyse okursunuz okumazsınız zerre kadar umrumda değil sadece size bişeyler katabildiysem sevinirim . Sık sık bu tip yazılar yazmayı düşünüyorum tekrar fikirlerim değişirse veya başka konular üzerine birşeyler yazabilirim. İnsanın fikirleri ve düşünceleri değişebilir herşeyi değişebilir ama insanın tuttuğu takım değişmez işte bu hayatta değişmeyen tek şey budur çee Esenlikle...

Clintwood

x7style
Credits
4,152
Rating - 100%
hayatın dertlerinden hiçliğe sığınmak bence kurtuluş değildir. ipin inceldiği yerden kopmasıdır. tabii herkes aynı kalitede hayat yaşamıyor fakat herkesin her zaman "bunu yaşarsam mutlu ölürüm" dediği şeyler vardır. nefes aldığınız sürece de bu şeyleri yaşama ihtimaliniz var. ghettolardan etilere taşınan çooooook insan var tamamen size bağlı.

SkullZ 

anlamazdin.py
Credits
134,318
Rating - 100%
Mutsuzluklar, yaşanmışlıklar, ilişkiler, işler ve hayatlar hep istemediğin gibi sonuçlanacaktır. İstediğin / beklediğin güneş hiçbir zaman doğmayacak. Çünkü, sen istemiyorsun. Sen bunu yürekten istemiyorsun. Bunu yürekten istersen, duvarda çiçek bile açtırırsın. Araştırdım, geliştim, geliştirdim kendimi, bildiğim ve öğrendiğim daha doğrusu tecrübe edindiğim tek şey, bu hayatta istemediğin bir şeyi çekmediğindir.

Ben, mutluluk istiyorsam, sonuç nolursa olsun onu oraya bağlarım, çünkü mutluluk istiyorum.
Ben, hüzün istiyorsam, sonuç nolursa olsun onu oraya bağlarım, çünkü hüzün istiyorum.
Ben, intihar etmek istiyorsam, sonuç nolursa olsun onu oraya bağlarım, çünkü intihar etmek istiyorum.

Aslında her şey ama her şey, istemekle başlıyor. O yüzden neyi istediğinize dikkat etmek daha önemli bence.
Bu hayatta, hepimizin türlü isteği var fakat hepsi huzura dayanıyor. Ebedi huzur. Kimi bunu bir kadında, kimi işinde, kimi ise yuvarlak bir ip arasında yalnız kendisinin gördüğü renkli dünyada bulur. Benim huzurum, yüzümün güldüğü, insanların yüzünü güldürdüğüm kadardır. Gerisi hikayedir, bu nedenle intihar vs. cümleleri bana asla mantıklı gelmez. Bence, asıl kurtuluş kurtulmayı bile düşünmemektir. Olduğun yeri benimsemek ve sevmeye çalışarak güzelleştirmektir.

Her ev basit temelli bir inşattan oluşur, onu farklılaştıran insanların hayal güçleridir

gaddaramca 

"Vur şanlı silahınla, gönül mülkü düzelsin"
Credits
13,384
Rating - 100%
@Alex Mercer @Revonzy @Lexie @gaddaramca @dayı hepiniz farklı görüşlere sahipsiniz fikirleriniz ve düşünceleriniz benim için değerli...
Benim düşüncelerim tabi ki yine dini boyut içerecek. Ama ayrı olarak İslamiyetten bağımsız bir şekilde de fikrimi belirteceğim. Dini de ele alarak yorumlayacak olursam, intihar aslında kurtuluştan daha çok kendinizi ateşin içine atmak olacaktır. Çünkü bu dünya bize bir imtihan, ve de burada sabrımız kadar ahirette mükafatımız olacak. Ve intihar affolunmayacak günahlardan. Allahın verdiği bir canı başkası alamaz. Yani bu dünyadaki dertler illa ki bitecek. O acıyı çekeceğiz ve geçecek. İntihar etmek yerine sabretmek kesinlikle bizi kazançlı çıkaracak. Ayrıca intihar ettiğiniz zaman bu dünyadaki her şeyiniz sonlanacak. Sizi mutlu eden en ufak şeyler, aileniz, dostlarınız, sevdikleriniz, hepsi kaybolacak. Emekleriniz hiçe gidecek. Belki çözmek için ne zorluklar atlattığınız problemleriniz için harcadığınız zamanın, girdiğiniz stresin bile bir anlamı kalmayacak. Bu dünyanın acısı bile tatlı yani. Dini ele alırsam dediğim gibi burası böyle daha çoook uzar. Şimdi gelelim işin diğer kısmına :

Credits
282,629
Rating - 0%
Bir kaçıştır fakat kurtuluş değildir bence. İntihar etmek sadece köprüden atlamak, ilaç içmek, bileklerini kesmek, kendini asmak veya kafana silah dayamak değildir. Sadece kendini bırakmak ve vazgecmektir. Çoğu insan ölmek istiyordur ama intihar etmek istemiyordur.. Bkowski cok guzel demisti; Yorgunluğu açıklayamadığın, anlayamadığın her şey metal bir levha gibi yığılır üstünüze, ondan kurtuluş yoktur. Saatine yirmi beş dolar vermeye razı olsanız bile. İntihar mı? İntihar etmeyi düşünen siz değilseniz anlaşılabilir bir şey değildir intihar.

gaddaramca 

"Vur şanlı silahınla, gönül mülkü düzelsin"
Credits
13,384
Rating - 100%
Benim düşüncelerim tabi ki yine dini boyut içerecek. Ama ayrı olarak İslamiyetten bağımsız bir şekilde de fikrimi belirteceğim. Dini de ele alarak yorumlayacak olursam, intihar aslında kurtuluştan daha çok kendinizi ateşin içine atmak olacaktır. Çünkü bu dünya bize bir imtihan, ve de burada sabrımız kadar ahirette mükafatımız olacak. Ve intihar affolunmayacak günahlardan. Allahın verdiği bir canı başkası alamaz. Yani bu dünyadaki dertler illa ki bitecek. O acıyı çekeceğiz ve geçecek. İntihar etmek yerine sabretmek kesinlikle bizi kazançlı çıkaracak. Ayrıca intihar ettiğiniz zaman bu dünyadaki her şeyiniz sonlanacak. Sizi mutlu eden en ufak şeyler, aileniz, dostlarınız, sevdikleriniz, hepsi kaybolacak. Emekleriniz hiçe gidecek. Belki çözmek için ne zorluklar atlattığınız problemleriniz için harcadığınız zamanın, girdiğiniz stresin bile bir anlamı kalmayacak. Bu dünyanın acısı bile tatlı yani. Dini ele alırsam dediğim gibi burası böyle daha çoook uzar. Şimdi gelelim işin diğer kısmına :
Burada ahiret inancınız olmadığını varsayarak cevaplıyorum. Öncelikle üstte de belirttiğim gibi sevdikleriniz, hayalleriniz, uğruna çabaladığınız amaçlarınız, emekleriniz aileniz dostlarınız vs vs hepsi yok olacak. Ve ölümden sonra yaşam olmadığına inanıyorsunuz, önünüzde bir yaşam varken kendinizi kurtarmak için intihar edip hiçliğe gidiyorsunuz. Kendinizi neyden kurtardınız? Çektiğiniz acılardan mı, üzüntüden mi? Bunun yolu sizce de intihar mı? Bunca zaman yaşadıklarınız anlamsız bir şey gibi tek bir kararınızla geçip gidecek mi? İntihar etmek isteyen kişiler yaşadıklarından dolayı kendisine veya insanlara, topluma karşı nefret duyan kişilerden oluşuyor genellikle. İnanın bana bu hiç sağlıklı bir düşünce değil. Eğer aklınızda öyle bir fikir varsa, bana güvenip bu fikri erteleyin ve birazcık başka açılardan, başkalarının zihninden düşünmeye çalışın. Dışarıdan kendinize bakın. Bir hiçliğe gideceksiniz. Hiçbir anlam ifade etmeyen koca bir boşluktan ibaret. Bir hata mı yaptınız? Utanmayın. İnsan oğlusunuz şaşarsınız, hata yaparsınız. Önemli olan ders çıkartmak. Bundan yaklaşık 2 3 kuşak sonra sizi tanıyan hiç kimse yaşıyor dahi olmayacak. Bu dünyaya hiç gelmemiş gibi olacaksınız. Bundan yıllar önce kimler kimler yaşadı. Bunlardan kaçını tanıyoruz biliyoruz? Yani o utandığınız hatalarınız sizinle beraber yok olacak. Boş yere kafaya takmayın.

Uzun lafın kısası, intihar boş bir eylemdir. Siz de dahil kimseye en ufak katkı sağlamayacak, aksine her anlamda zarar verecek bir durum. Bana kalırsa intihar, savaşmaya gücü kalmayanların, hemen pes edenlerin, azimsiz, ACİZLERİN işidir. Öldürmeyen her acı size güç verir. Her kötü gününüzün sonunda güneş yine doğdu. Bunu unutmayın. Bunlar da geçecektir.

Durden 

existence is not real.
Credits
1,735
Rating - 100%
İntihar aslında bir çözüm yolu ama her buhranda değil. Eğer ki çevrenizdeki hiç kimse sizi sevmiyorsa , her zaman negatif (toksik/zehirli) düşünceleriniz varsa ve varoluşsal sancılar çekiyorsanız intihar bir çözüm yolu olabilir. Eğer ki her zaman negatif düşünceleriniz varsa hayat çok zordur kendimden biliyorum yaşamak için ne enerji ne neşe vardır. Aklınızdaki düşünce ya insanlara zarar vermek ya da intihar yolu olur (psikopatların notlarını vs okursanız genelinde “insanlardan nefret ediyorum” tarzında olur.) Toplumun size çöp gibi davranması ve size deli gözüyle bakması da cabası. Ama intiharın tek kötü yanı gelecekteki hayatınızı yok etmek olacaktır belki de gelecekte güzel bir hayat bizi bekliyor olabilir -ki sanmam- Ayrıca intihar bir kaçış yolu ve kendine olan nefreti fiile dökmek değildir. İntihar , kendinize olan merhametten doğar.

Revonzy 

do not even afraid of god
Credits
44,820
Rating - 0%
İntiharların hepsi mantıkla yapılmaz ama bütün intiharlar aslında mantıklıdır, duygunun aklı değil aklın duyguyu yendiği anda ortaya çıkar.

Örnek veriyorum kanser oldun, fizyoterapi göreceksin, saçların dökülecek, sikin kalkmıyacak, cinsel hayatın bitecek, işerken kan gelecek, öksürüklerin ardı arkası kesilmeyecek, hayata bakış açın değişecek, sayılı günlerini iyi geçirememe, ailene iyi bir mal varlığı bırakamama hepsi aklını tırmalayacak.

Fizyoterapi senin ölümünü kurtarmayacak, sadece 1-2 sene geciktirecek. Yaşayacaksın ama çile çekerek.
1-2 sene dert tasa içinde yaşamaktansa burda insana ölüm kurtuluş yolu olarak gelir.
Sen zaten 1-2 seneye öleceksin dert çekip kötü bir son yerine olayı anında bitirip kendine güzel bir son hazırlıyorsun.

Bir diğer bakış açısıyla;
Sürekli başkalarına zarar verip, çevrene zarar veriyorsan ve bunu engelleyemiyorsan senin olmaman bu dünya için daha iyiyse evet intihar burda bir kurtuluştur.

Kronik rahatsızlıklar, depresyon, bipolar gibi şeyler intiharı tetikler ve evet bu gibi dönemlerden geçen insanlar için intihar hem çözüm hem kurtuluştur, bu dönemlerde intiharı isteyen beyindir.

Üstte yazdığımı tekrarlıyorum;
İntiharların hepsi mantıkla yapılmaz ama bütün intiharlar aslında mantıklıdır, duygunun aklı değil aklın duyguyu yendiği anda ortaya çıkar.

Credits
100,000
Rating - 88.9%
İntihar aslında bir çözüm yolu ama her buhranda değil. Eğer ki çevrenizdeki hiç kimse sizi sevmiyorsa , her zaman negatif (toksik/zehirli) düşünceleriniz varsa ve varoluşsal sancılar çekiyorsanız intihar bir çözüm yolu olabilir. Eğer ki her zaman negatif düşünceleriniz varsa hayat çok zordur kendimden biliyorum yaşamak için ne enerji ne neşe vardır. Aklınızdaki düşünce ya insanlara zarar vermek ya da intihar yolu olur (psikopatların notlarını vs okursanız genelinde “insanlardan nefret ediyorum” tarzında olur.) Toplumun size çöp gibi davranması ve size deli gözüyle bakması da cabası. Ama intiharın tek kötü yanı gelecekteki hayatınızı yok etmek olacaktır belki de gelecekte güzel bir hayat bizi bekliyor olabilir -ki sanmam- Ayrıca intihar bir kaçış yolu ve kendine olan nefreti fiile dökmek değildir. İntihar , kendinize olan merhametten doğar.
Evet Columbine Lisesi Katliamında olayı gerçekleştiren iki arkadaşta tamda anlattığın şekilde bir hayatları varmış ölümden önce son kez kendi düşüncelerine göre bi haz'a bi zevke ulaşıp ardından kendilerini öldürmüşler. Ve dediklerine bire bir katılıyorum...
İlgili olay; https://tr.wikipedia.org/wiki/Columbine_Lisesi_Katliamı

hayatın dertlerinden hiçliğe sığınmak bence kurtuluş değildir. ipin inceldiği yerden kopmasıdır. tabii herkes aynı kalitede hayat yaşamıyor fakat herkesin her zaman "bunu yaşarsam mutlu ölürüm" dediği şeyler vardır. nefes aldığınız sürece de bu şeyleri yaşama ihtimaliniz var. ghettolardan etilere taşınan çooooook insan var tamamen size bağlı.
Olayın maddi boyutuna deyinmedim aslında biraz daha manevi boyuttayım ben.

Bir kaçıştır fakat kurtuluş değildir bence. İntihar etmek sadece köprüden atlamak, ilaç içmek, bileklerini kesmek, kendini asmak veya kafana silah dayamak değildir. Sadece kendini bırakmak ve vazgecmektir. Çoğu insan ölmek istiyordur ama intihar etmek istemiyordur.. Bkowski cok guzel demisti; Yorgunluğu açıklayamadığın, anlayamadığın her şey metal bir levha gibi yığılır üstünüze, ondan kurtuluş yoktur. Saatine yirmi beş dolar vermeye razı olsanız bile. İntihar mı? İntihar etmeyi düşünen siz değilseniz anlaşılabilir bir şey değildir intihar.
Bundan sonra ne olacağını bilmediğim için dediklerine tam olarak yanıt veremiyorum...

Dini toplumlarda evet intihar olayları baya düşük din insanları hayata bağlayan bir faktör bu konuda haklısın...

Credits
100,000
Rating - 88.9%

Örnek veriyorum kanser oldun, fizyoterapi göreceksin, saçların dökülecek, sikin kalkmıyacak, cinsel hayatın bitecek, işerken kan gelecek, öksürüklerin ardı arkası kesilmeyecek, hayata bakış açın değişecek, sayılı günlerini iyi geçirememe, ailene iyi bir mal varlığı bırakamama hepsi aklını tırmalayacak.

Fizyoterapi senin ölümünü kurtarmayacak, sadece 1-2 sene geciktirecek. Yaşayacaksın ama çile çekerek.
1-2 sene dert tasa içinde yaşamaktansa burda insana ölüm kurtuluş yolu olarak gelir.
Sen zaten 1-2 seneye öleceksin dert çekip kötü bir son yerine olayı anında bitirip kendine güzel bir son hazırlıyorsun.

Bir diğer bakış açısıyla;
Sürekli başkalarına zarar verip, çevrene zarar veriyorsan ve bunu engelleyemiyorsan senin olmaman bu dünya için daha iyiyse evet intihar burda bir kurtuluştur.

Kronik rahatsızlıklar, depresyon, bipolar gibi şeyler intiharı tetikler ve evet bu gibi dönemlerden geçen insanlar için intihar hem çözüm hem kurtuluştur, bu dönemlerde intiharı isteyen beyindir.

Üstte yazdığımı tekrarlıyorum;

Ekleyerek devam edeyim, İntihar edecek bir bireye saçma sapan akıllar vermemeli artık insanlar örn; Spor yap sosyalleş.
Kardeşim bunları normal bir birey yapsada hayat kalitesi yükselir ve karşı taraf gerizekalımı bunları yapmayı bilmiyormu.
Mutsuzluklar, yaşanmışlıklar, ilişkiler, işler ve hayatlar hep istemediğin gibi sonuçlanacaktır. İstediğin / beklediğin güneş hiçbir zaman doğmayacak. Çünkü, sen istemiyorsun. Sen bunu yürekten istemiyorsun. Bunu yürekten istersen, duvarda çiçek bile açtırırsın. Araştırdım, geliştim, geliştirdim kendimi, bildiğim ve öğrendiğim daha doğrusu tecrübe edindiğim tek şey, bu hayatta istemediğin bir şeyi çekmediğindir.

Ben, mutluluk istiyorsam, sonuç nolursa olsun onu oraya bağlarım, çünkü mutluluk istiyorum.
Ben, hüzün istiyorsam, sonuç nolursa olsun onu oraya bağlarım, çünkü hüzün istiyorum.
Ben, intihar etmek istiyorsam, sonuç nolursa olsun onu oraya bağlarım, çünkü intihar etmek istiyorum.

Aslında her şey ama her şey, istemekle başlıyor. O yüzden neyi istediğinize dikkat etmek daha önemli bence.
Bu hayatta, hepimizin türlü isteği var fakat hepsi huzura dayanıyor. Ebedi huzur. Kimi bunu bir kadında, kimi işinde, kimi ise yuvarlak bir ip arasında yalnız kendisinin gördüğü renkli dünyada bulur. Benim huzurum, yüzümün güldüğü, insanların yüzünü güldürdüğüm kadardır. Gerisi hikayedir, bu nedenle intihar vs. cümleleri bana asla mantıklı gelmez. Bence, asıl kurtuluş kurtulmayı bile düşünmemektir. Olduğun yeri benimsemek ve sevmeye çalışarak güzelleştirmektir.

Her ev basit temelli bir inşattan oluşur, onu farklılaştıran insanların hayal güçleridir
Evet Dini olarak bunu açıklayabilirim Tanrı insanlara kendisinden nur eklemiştir ve birşeyin gerçekleşmesini istediğinizde bi nevi Tanrının nuru ile istediğinizden dolayı bunu elde edebiliyorsunuz...

SkullZ 

anlamazdin.py
Credits
134,318
Rating - 100%
Ekleyerek devam edeyim, İntihar edecek bir bireye saçma sapan akıllar vermemeli artık insanlar örn; Spor yap sosyalleş.
Kardeşim bunları normal bir birey yapsada hayat kalitesi yükselir ve karşı taraf gerizekalımı bunları yapmayı bilmiyormu.

Evet Dini olarak bunu açıklayabilirim Tanrı insanlara kendisinden nur eklemiştir ve birşeyin gerçekleşmesini istediğinizde bi nevi Tanrının nuru ile istediğinizden dolayı bunu elde edebiliyorsunuz...
O Tanrının nur'unu kullanalım o zaman, tanrı o nur'u bize onun yanına gidelim diye değil, burada hayatta kalabilelim diye vermiş

SkullZ 

anlamazdin.py
Credits
134,318
Rating - 100%
Lan köpek madem bu kadar islam hakkinda güzel konusabılıyorsun ne diye ateist oldun köpek!
Bir imam varmış, ateistmiş.
Birisi ona gelip, inanmadığın bir şeyi niye savunuyormuş gibi yapıyosun ki demiş, oda şöyle cevap vermiş:
"Sen bi manav sahibi olsan, en çok elma satsa ve ona alerjin olsa, alerjin var diye satmayı bırakır mısın? Bende bırakmadım işte"

he ayrıca ben, deistim. Bir tanrı var fakat kitaplardan bağımsız ve çok güçlü. Kendisini hissedebiliyorum bir çok kez.

Revonzy 

do not even afraid of god
Credits
44,820
Rating - 0%
Bir imam varmış, ateistmiş.
Birisi ona gelip, inanmadığın bir şeyi niye savunuyormuş gibi yapıyosun ki demiş, oda şöyle cevap vermiş:
"Sen bi manav sahibi olsan, en çok elma satsa ve ona alerjin olsa, alerjin var diye satmayı bırakır mısın? Bende bırakmadım işte"

he ayrıca ben, deistim. Bir tanrı var fakat kitaplardan bağımsız ve çok güçlü. Kendisini hissedebiliyorum bir çok kez.
dayı nediyosun amınakoyim neyse ver bi dudak

Users who are viewing this thread