Python Dersleri 1 ---Meftun--- (1 Viewer)

meftun

buraya nasıl yazılıyor mk
Credits
0
Rating - 0%
İlk önce açıklama yapayım ben pythonu bilen biri değilim ama yazarak öğrenen biriyim elimde pythonla ilgili kitap var ordan okuyup buraya yazacağım bu yazıyı spy ve turkharekat forumları için hazırlıyorum hem öğrenicem hem öğretmeye çalışıcam hadi başlayalım.....

lQVnjJ.png

Python nedir ? anlatmaya çalışalım.

aslında bunu google amca da bulabilirsiniz ama biz kitaba göre gidicez.

Python, nesne tabanlı, modüller, etkileşimli ve yorumlayıcı bir programlama dilidir.
1980 yılında "
Guido van Rossum" tarafından Amsterdam'da başlatılan Python dili, sonradan kurulan Python vakfı tarafından sürekli geliştirilmektedir.
Vakıf'ta çalışan çok sayıda gönüllü vardır.Dilin adının, 90 lı yıllarda ünlenen altı kişilik bir ingiliz komedi grubunun [
Monty Python's Flying circus] adlı gösterisinden esinlenerek konulduğu söylenir.

Python dilini başlatan abimiz.
lQVn1J.jpg

Python'un Nitelikleri:
* Python nesne tabanlı bir dildir.

* Kaynak programı yazmak, okumak ve algılamak için harika bir söz dizimi vardır.

* Kolay öğrenilir ve kullanılır.

* Büyük bir standart kütüphaneye sahiptir; bu kütüphanede bilgisayar ile yapılan hemen her iş ile ilgili bir sınıf modül ya da paket vardır.

* Bir uygulama için görsel arayüz hazırlamaya elverişlidir.

* C ve C++ gibi derlenen dillerde olduğu gibi, Python kütüphanesine yeni modüller eklenebilir.

*Etkileşimli kipi (mode), küçük programların ve betiklerin kolayca hemen denenmesini sağlar. Kendi içinde IDLE adlı bir program geliştirme aracı vardır.

* açık kaynak kodludur. Serbestçe değiştirilebilir ve dağıtılabilir.

Sıra geldi uygulama alanlarına

*Web tabanlı uygulamalar.

*Ağ

*GUI (Görsel arayüzler)
*işletim sistemi ile ilgili uygulamalar (yanlış anlaşılmasın İŞLETİM SİSTEMİ DEMİYORUM İŞLETİM SİSTEMİ UYGULAMALARI)
*Oyunlar

*Grafik,resim,ses uygulamaları.

LvX1Rj.png

Python'un Özellikleri:

* Sayılar (int,floating point ,complex ve sınırsız büyüklükte long integers), strings (ASCII ve Unicode),lists ve dictionaries gibi başlıca veri tipleri dile gömülüdür.Dile gömülü olmayan tipler ile ilgili modüller çağırılabilir.

* Sınıflar ve çoklu kalıtım yoluyla nesne tabanlı programlama niteliklerine sahiptir.

* Deyimler modüller ve paketler halinde gruplanabilir.

* Programı düzelmet için etkin bir hata bildirim yapısına sahiptir.

* Python'un generator ve list comprehension gibi üstün programlama nitelikleri vardır.

* Python belleği kendiliğinden düzenler.

Python'un Özellikleri:

- Güzel çirkinden iyidir.

- Şüpheye düşersen tahminden sakın.

- Şimdi asla'dan iyidir.

- Asla hemen'den iyidir

- Bir şeyin yapılışını açıklamak kolay ise, o iyi bir fikirdir.

Pythonu neden öğrenmeliyiz.

* Programlamada yeni iseniz hızlıca öğrenebilirsiniz.

* Yüksek maaş almanızı sağlar

* Yapay zeka ve makine öğrenmesinin geleceğinde Python var.

Python söz dizimi (syntax)

Bir programlama dilinin söz dizimi konuşma-yazma dilinin grameri gibidir.
Her programlama dilinin kendine özgü anahtar terimleri ve söz dimi vardır.

Söz dizimi hem okuyanın kaynak programa kolay anlamasını sağlar hem de derleyiciye nerede ne yapacağını söyler.

DOr40m.png

Python söz dizimi yukarıdan aşağı ve soldan sağa doğru gider.

Users who are viewing this thread